Var olma yolunda yolculuk etme. (2)

2010-04-26 01:23:00

En başından itibaren, yaşadığımız evrende basitten karmaşığa, cehaletten aydınlığa, acemilikten profesyonelliğe, bilgisizlikten bilgiye ve daha bir çok gelişmeye ve tekamüle doğru bir akış var. “…Geleceğin geçmişinden daha iyi olacak, Rabbin sana lütfedecek ve sen hoşnut olacaksın…”   (Duha 4,5) Güzele ve güzelliğe doğru bir yolculuk var. Bu yolculuğun türümüz ayağında iyi insanlar (Resuller, salihler, alimler, aydınlar vb…) var, karşı tarafında ise kötüler var.

İşin özü bu yol iyilerle kötülerin çetin bir savaş verdiği, kendisinden öncekilerden alıp kendisinden sonrakilere devrettiği bir mücadele, Adem ile iblisin, insan ile şeytanın, hakla batılın savaşı bu…

Tarih boyunca peygamberler gelişimin/tekamülün önünü açmak için gönderilmiş, tarihlerinde hep bir kırılma sağlamışlardır, çünkü gelişmenin önünde engel olabilecek tek varlık sadece insanoğludur. Bu yolda ya bir taraftasın ya öbür tarafta.

Resullerin getirdiğine inanmak fıtri bir olaydır aslında, çünkü gelen vahiylerde insanın yaratıcısı tarafından hediye edilen vicdan onun çağırdığı şeye uygun bir yapıdadır. Resuller imana ve ahlaka (hakka, adalete, iyiliğe, cömertliğe, yardımlaşmaya vb…) çağırmış, kötülükten (zulüm, haksızlık, adaletsizlik, hayasızlık vb…) uzak durmayı telkin etmişlerdir. Sonunda en iyiyi müjdelemişlerdir. Hepsi bir yana Allah rızasına (bütün güzelliklerin, her türlü hazinenin ana kaynağına) davet etmişlerdir.

Gelin bir tarafta yer alalım! iyilerin tarafında…

Önce bizi yaratanı düşünelim, sonrada gönderdiği mesajı inceleyelim bizi neye çağırdığına bakalım ve bakalım Rabbimizin bizi çağırdığı şey bütün insanlığın ortak değerlerimidir!?

Unutmayalım bir zamanlar hiç anılmaya değer değildik…

Unutmayalım küçücük bir bebekken bizi koruyup kollasın diye bize iki melek (ana-baba) görevlendirmiş bizi yetişkin bir duruma getirmişti…

Unutmayalım koruyup kollamış, yedirip içirmiş ve her şeyi bizim hizmetimize vermiş…

Şimdiye kadar verdiklerine bakalım ve daha iyisini verebileceğini düşünelim.

İyilerin safında yer alalım, tekamülün/gelişmenin önünü açalım, bu bize gelecekte lazım olacak unutmayalım.

 

Saygılar.

 

22
0
0
Yorum Yaz