Var olma yolunda yolculuk etme. (1)

2010-04-13 15:22:00
Var olma yolculuğunda, yol haritası ne olmalı insanın?
 
Bir baştan bir başa yada bir baştan bir sona, belki de bir baştan meçhule doğru yolculuğunda insanın/insanlığın bu yolunda, yol var, viraj var, durak var, kavşak var vs… ona yol gösteren kurallı kuralsız yapay veya suni, onu yönlendiren yol işaretleri var.
 
Bu yol oldukça karmaşık, oldukça zor. Bu yolun düzü var, engebelisi var, yokuşu var inişi var, uzunu var kısası var. Aşık VEYSEL’İN dediği gibi “uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece, bilmiyorum ne haldeyim, gidiyorum gündüz gece.”  
 
Âdemoğlu/insan, bu yola isteyerek çıkmadı. Gözünü açtığında bu yolda hayli bir mesafe almıştı, bu saatten sonra insan ne yapmalıydı!? Ne yapmalıyız!?
 
Oldukça karmaşık ve sayısız alternatif olan bu yolda bizi selamete çıkaracak, bizi kurtaracak yol hangisi? Şimdi hemen elinizde ne varsa, meşgul olduğunuz şey neyse bırakın, yalnız kalacağınız bir köşe bulun, sizi uzlete çekecek bir yer bulun ve düşünmeye başlayın… Düşünün… Düşünün… Düşünün…
 
Kendinize en temel soruları sorun, ““ben kimim?”” ““nereden geldim?”” ““nereye gidiyorum”” ““sonum, sonunda, en son, akıbetim ne olacak?”” ben gözümü açtığım bu dakikadan sonra ne yapsam iyiliğime olur? diye sorun ve yaşama geri dönün.
 bu sorulara cevabı hayatın içinde yanıt arayın.
 
Önce kendi içinize bir yolculuk yapın, nasıl bir varlıksınız. Sonra eşyaya bakın. Evrene bakın. Evrende ve eşyada isteklerinizi ve arzularınızı doyurucu şeyler var mı? Hoşunuza giden size huzur veren şeyleri düşünün! Havayı, suyu, bitkileri, hayvanları, doğayı düşünün. Uçsuz bucaksız mükemmel işleyen evreni düşünün, insanlığın ortak değerlerini, ortak ahlaki değerleri ve ortak aklı düşünün…
 
Sizde ve doğada/evrende ve iç evreninizde bir biriyle çelişen zıt şeyler var mı? Güzellikleri düşünün adaleti, hakkı, paylaşmayı, dürüstlüğü ve merhameti düşünün.
 
Sonrada size bu çetin ve zorlu yolda yol gösterecek Allah’ın Resuller aracılığıyla gönderdiği vahiyleri/Kuran’ı düşünün. Sizi neye çağırıyor!? Bakın bakalım bu kitap sizi karanlıklardan aydınlığa çıkaracak bir yol gösterici bir kılavuz mudur?
 
Yüce Allah kitabında şöyle sesleniyor; “Allâh adâleti, ihsanı, akrabâya vermeyi emreder, fahşâ(edepsizlikten)dan, münker(fenâlık)den ve bağy(azgınlık)den meneder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.” Nahl 90
 
Doğruyu doğru yolu bulmak için, size bu yaşamı bahşedene dua edin. Bu yolda size yol gösterecek yegane ve tek varlık “O”dur.
 
İlkte onun sonda…
 
“O” merhametlilerin en merhametlisi…
“O” affedicidir, ne cürüm işlerseniz işleyin henüz canınız bedeninizdeyken “O”ndan af dileyin.
 
Çünkü “O”ndan ümit kesilmez…
 

Saygılar...

56
0
0
Yorum Yaz